Naše aktivity v projektu

autor: Mgr. Jana Dvořáková

Nutno říct, že naše vzdělávací a ochranářské aktivity týkající se obojživelníků nevznikly s projektem „Obojživelníci, plazi a lidé“, ale provázejí celou historii našeho sdružení.

Na počátku bylo budování tůní, sledování výskytu druhů (biomonitoring), postupně se přidávaly vzdělávací aktivity. K vodě máme velmi blízko, jak o tom ostatně svědčí i název našeho sdružení, obojživelníci a plazi jsou tedy skupinou živočichů, která nás neopouští ani v logu sdružení a je nám nesmírně sympatická.

Náš vztah k obojživelníkům posílil zejména po navázání přátelství s lidmi z Muzea přírody Český ráj v Prachově. Naše spolupráce začala vstoupením do jejich projektu „Obojživelník a plaz roku„. Nyní jsme se společně sešli u projektu „Obojživelníci, plazi a lidé“, abychom pokračovali v už započatých aktivitách. Projekt nám umožňuje je rozšířit.

Z našich vzdělávacích obojživelných aktivit v roce 2010:

Letošní rok jsme na svatého Řehoře po vzoru MPČR odstartovali první závod „Žabího běhu“ v Jindřichově Hradci. V závodě nejde o nejrychlejší čas, ale o nejpřesnější odhad, jak rychle danou trať absolvuji. Počasí nám nepřálo, účastníků bylo málo, ale i navzdory sněhu a větru jsme společně prožili krásné a optimistické odpoledne. Bavili jsme se natolik, že závod hodláme příští rok (už v rámci projektu) zopakovat.

Děti snad potěšily „Jindrovy žabičky“, tradiční akce pro rodiny s dětmi na Jindrově naučné stezce. Letos se do přípravy zapojili i žáci výtvarného oboru Základní umělecké školy Vítězslava Nováka v Jindřichově Hradci. Jejich obrázky žab doprovázely naše stanoviště na trati. Pro velký úspěch je znovu vystavíme na podzim na výstavě v Městské knihovně.

Přípravu na Jindrovy žabičky jsme zúročili ještě jednou v programu pro Mateřskou školu Slavonice. Doufáme, že naše žabičky se stanou základem pro vznik přínosného programu pro děti v dalších mateřských školách.

Letos nemohl chybět druhý ročník večerní přednášky s názvem „Žabí řev“ (viz foto). I letos nám přála víc přízeň účastníků než počasí, ale i tak jsme se bavili skvěle. Zatímco loni nás dokázal rozesmát svými žabími historkami MUDr. Vít Zavadil, letos přišel se svým zajímavým vyprávěním Mgr. Martin Šandera. V obou případech výklad doplňoval Ing. Petr Hesoun. Ten letos setkání ozvláštnil kladením pastí, takže ačkoli žáby nekuňkaly, mohli jsme je vidět alespoň z očí do očí (samozřejmě jsme je krátce po odchytu vypustili zpět).

Doufáme, že nás tedy inspirace ani zájem veřejnosti neopustí a v našich aktivitách budeme v rámci projektu „Obojživelníci, plazi a lidé“ úspěšně pokračovat.